logoHISTORIA WING TSUN KUNG-FU W POLSCE

Lata 90-te – E.E.W.T.O. powraca do Polski

Wywiad z pierwszym węgierskim instruktorem, który odwiedził Warszawę

Sihing Salamon Ferenc (6. st. Mistrzowski) zainteresował się Wing Tsun Kung-Fu w 1988 roku, jako instruktor Kalari prowadził swoją szkołę, przedtem ćwiczył także wiele lat zapasy i różne odmiany kung-fu, po pierwszym treningu u Dai–Sifu Norberta Mádaya zdecydował, że pozostanie w naszej szkole.

pict0054

Polska była jedym z pierwszych krajów, które tworzyły Eastern-European Wing Tsun Association w latach 70-tych, dlatego odtworzenie dużego stowarzyszenia zawsze było ważnym tematem. Pierwsze pomysły pojawiły się w 1996 roku. Kwatera główna na Węgrzech pod kierownictwem Dai-Sifu Norberta Mádaya zapoczątkowała pierwsze kontakty z Polską. Sihing Salamon został wysłany do Warszawy, nie znając języka ani nikogo w Polsce udał się do ambasady węgierskiej, tam dowiedział się o możliwości wynajęcia sali oraz o szkołach sztuk walki w Polsce. Pierwszy pokaz zorganizowano w lutym 1996 w Warszawie.

grupa-polna


Na każdy taki pokaz przychodziło wiele osób, wszyscy byli zaciekawieni, pytali i sprawdzali każdą technikę. Praktyczne demonstracje zawsze kończyły się dobrze dla Sihinga, kto go poznał osobiście zna jego umiejętności wolnej walki prędkość i nokautujące uderzenia. Wszyscy pytali o kopnięcia obrotowe i obronę przed nimi. Odpowiedź Sihinga zawsze była taka sama: spróbujmy – potem wszystko było jasne, brak pytań. Efektem serii pokazów była pierwsza grupa Wing Tsun w Warszawie, treningi odbywały się wtedy co dwa tygodnie. Od 1997 roku ćwiczyło w tej grupie ok. 20 osób.

wladyslawowo

W tym momencie Sihing Salamon oddał swe obowiązki innym węgierskim instruktorom i powrócił na Węgry. W styczniu 1998 odbył się pierwszy kurs instruktorski w Starej Miłośnie, ćwiczyliśmy przez 3 tygonie ok. 10-12 godzin dziennie, a wieczorem rozwieszaliśmy plakaty. W grupie tej znalazły się pierwsze osoby, które planowały utworzenie w przyszłości własnych sekcji, Tomek Kołodziejczyk, Marek Mikulski i Piotr Kulig. Po ukończeniu kursu instruktorskiego powstała pierwsza regularna grupa Wing Tsun na Madalińskiego 22 prowadzona przez Si-Fu Marka Mikulskiego (zajęcia odbywały się 3 razy w tygodniu). Następną grupę stworzył Sihing Tomek Kołodziejczyk na Ursynowie w Natolińskim Ośrodku Kultury. Rok póżniej powstała także grupa na Woli i dołączył do grupy także instruktor ze Szczecina. Klasy instruktorskie dla instruktorów z całej Polski odbywają się regularnie co miesiąc od 1997 roku.

fota-2-int

Przez cały czas wspierał nas także tłumacz węgierskiego, Dariusz Gradowski, który póżniej zainteresował się treningiem oraz stworzył własną grupę w Starej Prochowni. W 1998 roku odbyło się pierwsze seminarium z Dai-Sifu na Madalińskiego, w sierpniu wybraliśmy się na pierwszy tygodniowy obóz do Kecskemet, w październiku 1998 Sijo przyjechał do Polski po raz pierwszy (od 1985 ) r.

seminarium-manekina

W lutym 1999 Sifu Marek Mikulski jako pierwszy Polak otrzymał z rąk Sijo pierwszy stopień mistrzowski (Primary Level) International Wing Tsun Association.

marek3SEKCJA WING TSUN KUNG-FU W WOJ. ŚLĄSKIM

Założyciel i główny instruktor: Sifu Marcin Błaszak

Rok założenia: 2011

Pomysłodawcami założenia sekcji Wing Tsun Kung-Fu w woj. śląskim byli obecni jej uczniowie z Sosnowca i Piekar Śląskich. Pod koniec roku 2010 Sifu Marcin Błaszak zaczął otrzymywać listy oraz telefony od osób z rejonu województwa śląskiego. Po długich namowach i ustaleniu szczegółów pierwszego, próbnego treningu przyjął zaproszenie, aby okazjonalnie poprowadzić jeden trening Wing Tsun Kung-Fu, który odbył się dnia 05.12.2010. W spotkaniu tym wzięło udział 10 osób, z których większość do dzisiaj jest adeptami sekcji. Trening ten odbył się w Sosnowcu, w szkole przy ul. Stefana Grota-Roweckiego 64.

Sekcja Leung Ting Wing Tsun Sosnowiec - ostatni trening w roku 2011 (18.12.2011)

Spotkanie to było na tyle interesujące dla obu stron, że zarówno uczniowie jak i instruktor postanowili rozpocząć regularne zajęcia. W treningu uczestniczył też, w roli asystenta, uczeń Sifu Marcina Błaszaka - Mirosław Wilk.

Regularne zajęcia zaczęły się już od początku następnego roku 2011. Od tego też momentu można mówić o oficjalnym otwarciu sekcji Wing Tsun w woj. śląskim. Treningi odbywały się w każdą niedzielę, w tej samej szkole, gdzie miało miejsce pierwsze spotkanie. Do grupy dołączyli również starsi uczniowie Sifu Marcina z Kudowy-Zdroju oraz Jastrzębia-Zdroju, a ponieważ jest to w tym rejonie pierwsza sekcja z przekazu Mistrza Leung Tinga, zainteresowanie Wing Tsun Kung-Fu na Śląsku i w Zagłębiu zaczęło przybierać na sile. Do sekcji zaczęły zapisywać się osoby z całego województwa - z Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Rudy Śląskiej, Bytomia, Tychów...

Zajęcia w Sosnowcu odbywały się przez cały rok 2011. Ze względu na zwiększającą się ilość uczniów, dojeżdżających z różnych części województwa śląskiego, Sifu Marcin postanowił przenieść siedzibę sekcji w bardziej centralny punkt - do stolicy województwa. Od początku roku 2012 treningi zaczęły się odbywać w Katowicach, w SP nr 12, przy ul. Ignacego Jana Paderewskiego 46.

Początek roku 2012 przyniósł ze sobą również powstanie grupy zaawansowanej - specjalnej grupy, gdzie trening skoncentrowany jest głównie na nauce technik lepkich rąk (chi sau), zaawansowanych aplikacji oraz lat sau (wolnej walce). Pierwsze zajęcia grupy zaawansowanej odbyły się w prywatnej salce jednego z uczniów w Piekarach Śląskich. Pomysłodawcami powstania grupy zaawansowanej na Śląsku byli również uczniowie.

Pierwszy trening grupy zaawansowanej - 07.01.2012 Piekary Śląskie

Do tego momentu najważniejszym wydarzeniem w krótkiej historii sekcji Wing Tsun w woj. śląskim było pierwsze seminarium z Nauczycielem Sifu Marcina Błaszaka i jednocześnie liderem Wing Tsun Kung-Fu w Polsce - Si-Fu Markiem Mikulskim (4. stopień mistrzowski IWTA).

Pierwsze seminarium Wing Tsun Kung-Fu w woj. śląskim (Katowice 12-13.05.2012)

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun nauczał w Katowicach przez dwa dni (12-13.05.2012) oraz na końcu przeegzaminował wszystkich uczniów. Efektem seminarium było też to, że kilku uczniów, zdając na wyższe stopnie, dostało się do grupy średnio-zaawansowanej, ćwiczącej techniki z poziomu formy Chum Kiu.

16.06.2012 w sosnowieckim przedszkolu nr 22 na imprezie zatytułowanej "Piknik rodzinny" odbył się pierwszy pokaz sekcji a niedługo potem 06.07.2012 Sifu Marcin z uczniami, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sosnowcu oraz sosnowiecką policją poprowadził spotkanie pt. "Bezpieczny senior", którego celem było nauczenie osoby starsze, jak się bronić i przeciwdziałać agresji.

Sekcja doczekała się również realizacji swojego pierwszego filmu reklamowego, będącego zapisem jednego z treningów (18.09.2012):Na początku nowego roku szkolnego 2012 (22-23.09.2012) w sekcji odbyły się pierwsze otwarte warsztaty samoobrony, w których wzięło udział wiele osób spoza sekcji.

Zdecydowanie najważniejszym dotychczasowym wydarzeniem była pierwsza wizyta instruktora wszystkich polskich instruktorów - Sikunga Norberta Mádaya (9. stopień mistrzowski International Wing Tsun Association), która miała miejsce w dniu 03.10.2012. Sikung w ramach swojej podróży po Polsce odwiedził również uczniów w Katowicach i przez kilka godzin nauczał podstaw chi sau. Seminarium odbyło się na sali gimnastycznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Podczas zajęć obecna była również lokalna telewizja Bobrowniki TV, która nakręciła z tego spotkania krótki reportaż:Na początku roku 2013 w woj. śląskim powstała druga sekcja Wing Tsun Kung-Fu. Tym razem na północy Śląska - w Piekarach Śląskich. Dnia 26.01.2013 Sifu Marcin wraz z asystentami i uczniami zorganizowali pokaz i trening próbny na Brzezinach Śląskich, w dawnej Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 2 im. Janusza Korczaka, przy ul. Roździeńskiego 2. Również i tym razem na pokazie była obecna telewizja Bobrowniki, która nakręciła materiał z tego wydarzenia.Pierwszy dzień wiosny roku 2013 był bardzo szczególny, ponieważ tego dnia w Katowicach odbyło się DRUGIE SEMINARIUM WING TSUN Z SIKUNGIEM W WOJ. ŚLĄSKIM. Tym razem oprócz Sikunga gościliśmy Jego wieloletniego ucznia - Si-Fu Salamona Ferenca (6. stopień mistrzowski International Wing Tsun Association). Si-Fu Salamon zanim rozpoczął trening Wing Tsun ćwiczył przez 10 lat zapasy, dlatego świetnie zna się na technikach chwytanych. Obaj nauczali technik walki przeciwko chwytaczom oraz pokazali, jak chi sau może się przydać w takim starciu. Podczas treningu przeprowadziliśmy z naszymi Gośćmi krótkie wywiady:Marzec, kwiecień i maj 2013 upłynął pod hasłem intensywnego promowania Wing Tsun Kung-Fu. Si-Fu Marcin wraz z uczniami dali wiele pokazów (m.in. 21.03.2013 w sosnowieckim liceum im. E. Platter podczas Dni Chińskich, 23.03.2013 w centrum handlowym Sosnowiec Plaza, 20.04.2013 w Piekarach Śląskich w klubie Formulaoraz 08.05.2013 na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu podczas Dnia kultury chińskiej), rozwijali istniejące już sekcje oraz otworzyli nową w Dąbrowie Górniczej, gdzie w dniach 18-20.04.2013 w Liceum Ogólnokształcącym nr III przy ul. B. Prusa 3 odbywały się pokazy oraz zajęcia próbne, co zaowocowało powstaniem kolejnej szkoły Wing Tsun Kung-Fu w woj. śląskim, tym razem w Zagłębiu.

Po powrocie z letniego obozu w kwaterze głównej Wschodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Wing Tsun (E.E.W.T.O.) - Kecskemét 2013 - Si-Fu Marcin mianował po raz pierwszy oficjalnych asystentów z woj. śląskiego. Zostali nimi: Sihing Miłosz Piątek z Sosnowca oraz Sihing Piotr Ciura z Jastrzębia-Zdroju.

Pierwsi asystenci w woj. śląskim

Wraz z początkiem roku akademickiego 2013 wznowione zostały zajęcia w Sosnowcu - mieście, gdzie w woj. śląskim odbył się po raz pierwszy trening Wing Tsun Kung-Fu. Nastąpiło to dnia 02.10.2013. Instruktorem prowadzącym sekcji w Sosnowcu został asystent Si-Fu Marcina Błaszaka - Sihing Miłosz Piątek.

Reaktywacja sekcji w Sosnowcu 02.10.2013

Sikung Máday Norbert po raz trzeci odwiedził szkołę w Katowicach w dniu 15.10.2013 w ramach swojej jesiennej trasy po Polsce, kiedy odwiedzał również uczniów z Łodzi, Krakowa, Wrocławia oraz Warszawy.

KATOWICE 15.10.2013 - TRZECIE SEMINARIUM WING TSUN Z SIKUNGIEM MÁDAYEM NORBERTEM

Podczas seminarium przeprowadziliśmy z Nim krótki wywiad:Kolejna szkoła w woj. śląskim powstała w Zabrzu. W dniu 15.01.2014 miał tam miejsce pokaz i trening inauguracyjny. Zajęcia w Zabrzu odbywają się od tamtej pory regularnie we wtorki na terenie Miejskiego Zakładu Kąpielowego pod adresem Plac Krakowski 10.

Zabrze - otwarcie szkoły 15.01.2014

W dniu 02.03.2014 miał miejsce pierwszy pokaz Wing Tsun Kung-Fu w Gliwicach. Okazją do tego wydarzenia było oficjalne otwarcie hali widowiskowo-sportowej Łabędź w dzielnicy Łabędy.

Otwarcie hali widowiskowo-sportowej Łabędź - pierwszy pokaz Wing Tsun w Gliwicach


Wróć na górę