Polskie Stowarzyszenie Wing Tsun Kung-Fu

logoSIJO YIP MAN

Sijo Yip Man

Urodził się w 1893 roku w Fat Shan.

Już jako dziecko interesował się sztukami walki. Swą wiedzę czerpał od Chan Wah Shuna - jednego z uczniów Leung Jana. Gdy Chan Wah Shun zmarł, Yip Man podjął naukę u jego najstarszego ucznia - Ng Chung So. Po kilku latach w całej okolicy znano go jako niepokonanego eksperta w sztukach walki.


Yip Man

W wieku 15 lat Yip Man przeprowadził się do Hong Kongu, gdzie trenował przez 4 lata pod kierunkiem Leung Bika - syna Leung Jana.


Yip Man i Leung Bik

W latach 1914-1937 pracował jako instruktor w wojsku oraz detektyw w policji. Od roku 1941 zaczął uczyć Wing Tsun w jednej z licznych przędzalni w Hong Kongu. W 1946 roku Yip Man na pewien czas musiał zawiesić nauczanie Wing Tsun.


Yip Man

W 1950 roku 57-letni Yip Man otworzył pierwszą oficjalną szkołę Wing Tsun. Mieściła się ona przy Związku Zawodowym Pracowników Restauracji w Hong Kongu. Gdy otwierał szkołę miał raptem ośmiu uczniów. Z biegiem lat Yip Man przenosił swą szkołę wielokrotnie, a uczniów zainteresowanych stylem Wing Tsun ciągle przybywało.


Yip Man

Gdy Yip Man skończył 72 lata jego szkoła została oficjalnie zamknięta, a sam Mistrz przeszedł „na emeryturę”. Nie przestał jednak nauczać, chociaż nauk udzielał w swym mieszkaniu jedynie niewielkiej liczbie prywatnych uczniów. Yip Man przekazywał w ten sposób swą wiedzę aż do śmierci. 2 grudnia 1972 roku Wielki Mistrz umarł w wieku 79 lat w swoim mieszkaniu na ulicy Tong Choi.


Yip Man i Bruce Lee


SIJO LEUNG TING

Leung Ting

W wieku 19 lat otwiera pierwszy klub dla studentów w Hongkong Baptist College. W krótkim czasie klub liczy ponad 120 członków. Po 6 latach treningu zostaje zaakceptowany przez mistrza Yip Mana jako prywatny uczeń. Ponieważ Leung Ting jest już zaawansowanym praktykiem, Mistrz Yip Man rozpoczyna nauczanie od technik manekina. Po krótkiej demonstracji 108 technik Muk Yan Chong Yip Man odpowiada: „Ting, zrobiłeś chyba 208 ruchów.” Okazuje się, że przekaz pierwszego instruktora znacznie różnił się od technik Yip Mana, który koryguje wszystkie formy i uczy Sijo technik długiego kija i technik noży - bart cham dao.


Leung Ting i Yip Man

W 1969 roku Sijo zostaje głównym instruktorem Ving Tsun Athletic Association, w 1972 roku już po śmierci Yip Mana zostaje założone International Wing Tsun Association i Leung Ting Gym w Hongkongu. Dla odróżnienia przekazu Sijo używa pisowni Wing Tsun.

Poniżej jeden z wywiadów z Mistrzem Yip Manem, w którym osobiście mówi o swoim prywatnym uczniu oraz o przekazaniu mu grup Wing Tsun na uniwersytecie w Hong Kongu:

Wywiad z Yip Manem w 'New Martial Art Hero'

NEW MARTIAL ART HERO, LUTY 1972

„This year Yip man is seventy-six years old. At the age of 13 he began studying martial arts, and in 1949 he left mainland China for Hong Kong. At that time, the Hong Kong people had really limited knowledge of the Wing Tsun style, and after 23 years of hard work and promotion his efforts can now finally be felt. Sifu Yip „closed his door” (retired) many years ago already.  Now Wing Tsun classes are being carried out at the Baptist University Student’s Union. These classes are being run by the instructor Leung Ting, who is now Sifu Yip’s closed door student.”

Poniżej zdjęcia z jedynego publicznego pokazu Wing Tsun (1969) w którym brał udział Mistrz Yip Man (Sijo rozbija dachówkę uderzeniem z formy Biu Tze ), a także zdjęcia z lekcji prywatnych Sijo Leung Tinga u mistrza Yip Mana oraz zdjęcia z klubu Sijo – mistrz Yip Man był gościem honorowym podczas bankietu z okazji rozpoczęcia działalności kwatery głównej International Wing Tsun Association w Hongkongu:

Leung Ting i Yip Man - pokaz na otwarciu w Hongkong Baptist College Leung Ting i Yip Man - pokaz na otwarciu w Hongkong Baptist College

Sijo Leung Ting na lekcji u Mistrza Yip Mana:


Leung Ting i Yip Man na lekcji prywatnej Leung Ting i Yip Man na lekcji prywatnej

Sijo Yip Man, Sijo Leung Ting i Tang Sang (komendant policji w Hongkongu, prywatny uczeń Mistrza Yip Mana):

Yip Man, Leung Ting i Tang Sang

Pierwsza wizyta Sijo w Europie ma miejsce w 1976 roku, po 6-cio godzinnym pokazie wiele osób rozpoczyna trening Wing Tsun pod okiem Sijo i jego asystentów. Od tego momentu Sijo spędza kilka miesięcy w roku regularnie odwiedzając lokalne stowarzyszenia Wing Tsun na świecie.

Sijo Leung Ting - Warszawa 2010

Sijo Leung Ting - Polska

W 1989 roku na Węgrzech jego prywatnym uczniem został Norbert Máday


Sijo Leung Ting i Sikung Norbert Maday


SIKUNG NORBERT MÁDAY

Norbert Maday

Sikung Norbert Máday wstąpił do szkoły Wing Tsun w wieku 14 lat. Ćwiczył wtedy w dawnej kwaterze głównej w Jugosławii. Jego pierwszym nauczycielem był Sifu Slavko Truntic, który w latach 70-tych nawiązał kontakt z Sijo tworząc pierwsze stowarzyszenie Wing Tsun na terenie dawnego bloku wschodniego.

Leung Ting, Slavko Truntic

Slavko Truntic, Milan Prosenica - Zagreb

W 1989 roku (Sikung miał wtedy pierwszy stopień mistrzowski) zorganizowano pierwsze seminarium na Węgrzech. Od tego czasu Dai Sifu został prywatnym uczniem Sijo. Leung co roku odwiedza kwaterę główną w Kesckemét, gdzie ćwiczy ok. 100 instruktorów prowadzących kluby na Węgrzech, w Polsce, na Litwie, Łotwie, Estonii oraz Ukrainie i Rumunii.

Sifu Maday Norbert

Trening Wing Tsun Kung-Fu od 1984 w Kwaterze Głównej E.E.W.T.O. w Jugosławii:

1. stopień mistrzowski - 1989

2. stopień mistrzowski - 1993

3. stopień mistrzowski - 1995

4. stopień mistrzowski - 1998

5. stopień mistrzowski - 2001

6. stopień mistrzowski - 2002

Ceremonia ” usynowienia ” i przyjęcia do rodziny Wing Tsun Kung-Fu jako To-Dai - 2002

7. stopień mistrzowski -2005

8. stopień mistrzowski - 2007

9. stopień mistrzowski - 2012

Sifu Maday Norbert


SI-FU MAREK MIKULSKI

Marek Mikulski

Ukończył historię i nauki polityczne na Uniwersytecie Wiedeńskim, ćwiczy kung-fu od stycznia 1988,

Wing Tsun od 1993 roku.

Prowadzi zajęcia w Warszawie, w pierwszym warszawskim klubie Wing Tsun od stycznia 1998 roku.

Jako pierwsza osoba w Polsce otrzymał stopień mistrzowski Wing Tsun w lutym 1999.

Jest prywatnym uczniem  i jedynym polskim synem kung-fu * Sikunga  Norberta Mádaya 8. st. mistrzowski IWTA. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun.

(*Zgodnie z chińską tradycją w rodzinie kung-fu rozróżniamy uczniów danego instruktora oraz osoby „usynowione” w trakcie ceremonii podawania herbaty. Dla najbardziej zaufanych i zaawansowanych technicznie uczniów mistrz rezerwuje status osobistego syna kung-fu, zwracając się do niego: „To Dai”. Przez ostatnie 26 lat Sikung Norbert Máday usynowił tylko 6 węgierskich instruktorów i 2 cudzoziemców – są nimi bliscy bracia kung-fu : Sifu Linas Gudonavicius (Prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Wing Tsun) oraz Si-Fu Marek Mikulski (Prezes Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun).

Usynowienie nie ma nic wspólnego ze stopniem, nie ma na to dyplomu, nie można  zapłacic ani kupić szacunku mistrza , jest całkowicie prywatną sprawą pomiędzy Sifu  i Todai )

- Trening chińskich sztuk walki od 25.01.1988;

- Trening  Wing Tsun w IWTA od 27.09.1993;

1. stopień mistrzowski luty 1999;

2. stopień mistrzowski  2002;

3.stopień mistrzowski  2003;

4. stopień mistrzowski 2005;

5. stopień mistrzowski 2012;

Ceremonia ”usynowienia” i przyjęcia do rodziny Wing Tsun Kung-Fu jako To-Dai Sikunga Norberta Mádaya: lipiec 2008.

bai-si

dyplom


SIFU MARCIN BŁASZAK

Sifu Marcin Błaszak

Sztukami i sportami walki interesuje się od wczesnej młodości. Mając 10 lat zaczął ćwiczyć judo w warszawskiej sekcji prowadzonej przez Senseiów Sławomira Pacholaka i Zbigniewa Szulakiewicza. Brał udział w zawodach juniorów w judo na AWF-ie w Warszawie.

Ćwiczył również kick-boxing, karate kyokushin oraz Hung Gar Kung-Fu.

Sifu Marcin Błaszak

Sifu Marcin Błaszak

Z Wing Tsun Kung-Fu zetknął się w roku 2002 w Warszawie, na pokazie w otwieranej wówczas szkole na ul. Białobrzeskiej, którą prowadził Sihing Robert Kordoński (2. st. mistrzowski IWTA) - pierwszy instruktor Sifu Marcina, uczeń Si-Fu Marka Mikulskiego. Pokaz ten zrobił na nim tak duże wrażenie, że postanowił zacząć regularnie ćwiczyć Wing Tsun Kung-Fu. Sekcja na Białobrzeskiej rozpadła się po ponad dwóch latach, wtedy to został uczniem Si-Fu Marka Mikulskiego i rozpoczął trening w kwaterze głównej Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun.

Sifu Marcin Błaszak Sifu Marcin Błaszak

Sifu Marcin Błaszak jest założycielem pierwszej szkoły Wing Tsun na północnym Mazowszu - w Mławie, gdzie nauczał w latach 2007-2010. Będąc wcześniej dość długo asystentem w sekcji na ul. Polnej, w 2007 roku przyjął zaproszenie uczniów z Mławy, którzy dojeżdzali na treningi do Warszawy, aby otworzyć sekcję Wing Tsun Kung-Fu w ich rodzinnym mieście. Od tego momentu stał się instruktorem Wing Tsun - zaczął nauczać mając 10. stopień uczniowski.

Sifu Marcin Błaszak Sifu Marcin Błaszak

Pierwszymi uczniami Sifu Marcina zostali: Mirosław Wilk (obecnie 2. stopień mistrzowski IWTA) oraz Mariusz Licnerski (obecnie 1. stopień mistrzowski IWTA), a pierwsze treningi w Mławie odbywały się wczesną wiosną 2007.

Po ponad trzech latach nauczania w Mławie, Sifu Marcinowi udało się wykształcić miejscowych instruktorów i asystentów.

Obecnie, oprócz prowadzenia regularnych zajęć w tym mieście, szkoli uczniów z Mławy na regularnych zajęciach grupy zaawansowanej oraz na lekcjach prywatnych.

W roku 2010 prowadził treningi Wing Tsun Kung-Fu w Krakowie.

Sifu Marcin Błaszak Sifu Marcin Błaszak

Pod koniec roku 2010 przyjął zaproszenie kilku zapaleńców z województwa śląskiego, co zaowocowało otworzeniem pierwszej sekcji Leung Ting Wing Tsun w tamtym rejonie. Trening próbny odbył się 05.12.2010 w Sosnowcu, gdzie przez cały rok 2011 regularnie, w każdą niedzielę, odbywały się zajęcia Wing Tsun Kung-Fu. Na początku roku 2012 sekcja w woj. śląskim przeniosła się z Sosnowca do Katowic. Z inicjatywy uczniów powstała również odrębna grupa zaawansowana, gdzie po roku treningu uczniowie poznają program chi sau (technik lepkich rąk) oraz są przygotowywani do prowadzenia zajęć - jako przyszli instruktorzy. Zajęcia te odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Sifu Marcin Błaszak Sifu Marcin Błaszak

Na początku roku 2013 Sifu Marcin wraz z uczniami otworzyli sekcję w Piekarach Śląskich, a na wiosnę tego roku powstała również sekcja w Dąbrowie Górniczej.


Daty egzaminów Sifu Marcina Błaszaka na stopnie mistrzowskie:


- 18.08.2007 – 1. st. mistrzowski Międzynarodowego Stowarzyszenia Wing Tsun (IWTA);

- 24.10.2008 – 2. st. mistrzowski Międzynarodowego Stowarzyszenia Wing Tsun (IWTA);

- 12.02.2010 – 3. st. mistrzowski Międzynarodowego Stowarzyszenia Wing Tsun (IWTA);

- 16.12.2012 – 4. st. mistrzowski Międzynarodowego Stowarzyszenia Wing Tsun (IWTA);
Sifu Marcin Błaszak ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Filologii Klasycznej. Profesjonalnie zajmuje się nauczaniem i rozwijaniem Wing Tsun Kung-Fu. Jest również tłumaczem-orientalistą, oraz lektorem kilku języków z rejonu Bliskiego i Środkowego Wschodu. Jego działalność obejmuje również prowadzenie szkoleń dla żołnierzy wyjeżdzających w ramach współpracy z NATO na zagraniczne misje (Irak, Afganistan).


Wróć na górę