Wing Tsun Polska Strona G│ˇwna Wing Tsun Polska
Forum Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U┐ytkownicyU┐ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Nastŕpny temat
Techniki Chum Kiu
Autor WiadomoŠ
Sifu 
Administrator

Do│▒czy│: 19 Gru 2010
Wys│any: 2010-12-19, 19:31   Techniki Chum Kiu

Je┬Âli chcecie co┬ (albo co┬ wi├¬cej) wiedzie├Ž na temat technik i formy CHK, piszcie.

wt 

Do│▒czy│: 24 Gru 2010
Wys│any: 2011-08-30, 15:48   

tak jak w temacie SNT wrzucalem cala forme tak tu wrzuce http://i53.tinypic.com/124c9eg.jpg

no i ponowna prosba do Sifu albo kogos kto zna ja dobrze i nazwie prawidlowo wszystkie ruchy o napisanie ich tu, napewno sie przydadza :)

Ryu Li 

Do│▒czy│: 11 Sty 2011
Wys│any: 2011-12-13, 12:28   

Je┬Âli jest taka mo┬┐liwo┬Â├Ž to prosi┬│bym Sifu o wypisanie kolejnych technik wyst├¬puj┬▒cych w formie chum kiu bo sporo nazw jest mi jeszcze obcych :P

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2011-12-14, 12:00   

Ryu Li napisa│/a:
Je┬Âli jest taka mo┬┐liwo┬Â├Ž to prosi┬│bym Sifu o wypisanie kolejnych technik wyst├¬puj┬▒cych w formie chum kiu bo sporo nazw jest mi jeszcze obcych :P

Uccchhhhh.... dobra, na pro┬Âb├¬ Twoj┬▒, Rafa┬│a, Mi┬│osza, Dawida i ju┬┐ nie pami├¬tam kogo jeszcze :mrgreen: postaram si├¬ to opisa├Ž, zaczn├¬ od pierwszej cz├¬┬Âci formy i na dzisiaj na tym sko├▒cz├¬, bo troch├¬ tego jest, a szczerze m├│wi┬▒c nawet w ksi┬▒┬┐ce "Chum Kiu" nie jest to opisane bardzo szczeg├│┬│owo (ostatnio zn├│w j┬▒ przegl┬▒da┬│em w┬│a┬Ânie pod tym k┬▒tem).

Przybieranie pozycji YCHKYM nazywa si├¬ Hoi Ma, czyli po prostu "przybieranie pozycji" > 2x tan i od razu 2x gan (inaczej ni┬┐ w SNT, gdzie w obu pozycjach si├¬ zatrzymujemy, dopiero za chwil├¬ przechodz┬▒c do kolejnej) > kwun sau (rotating arms = obracaj┬▒ce si├¬ r├¬ce) > kuen > juen sum kuen (=uderzenie ze zwrotem) > 2x jam sau ("ton┬▒ca" r├¬ka, bo ┬│okie├Ž znajduje si├¬ poni┬┐ej chung sum sin - linii centralnej) > 2x chuen sau (r├¬ce strza┬│y) > 3x podw├│jny pie jarn/lan sau ze zwrotem zaczynaj┬▒c od lewej strony > 2x fok sau > 2x tan sau > 3x nau sau (w ksi┬▒┬┐ce CHK ta technika jest t┬│umaczona jest "r├¬ka atakuj┬▒ca ┬│okie├Ž", ale nie jest to t┬│umaczenie dok┬│adne, bo angielski termin jest przytoczony jako "da jarn sau", czy jako┬ podobnie, wi├¬c o dok┬│adne t┬│umaczenie "nau sau" trzeba dopyta├Ž Sikunga albo w przysz┬│ym roku Sijo) > wu sau (r├¬ka-stra┬┐nik) > sam cheung (3 uderzenia d┬│oni┬▒) > 3x sekwencja lan/hau jarn > 2x tan > juen sum bong sau/wu sau ("r├¬ka skrzyd┬│o" i r├¬ka-stra┬┐nik ze zwrotem) > lan sau/wu sau > hau jarn/kuen > powr├│t do YCHKYM + fat sau > fok sau > da ngan sau (r├¬ka uderzaj┬▒ca w oko) > huen sau.

Po tej ca³ej sekwencji wykonujemy j± jeszcze raz na drug± stronê, tym razem zaczynaj±c od zwrotu w prawo przy pie jarn/lan sau.

Co do drugiej cz├¬┬Âci formy, to ju┬┐ w nast├¬pnym odcinku ;-)

Jak co┬ jeszcze jest niejasnego, to pytajcie.

Ryu Li 

Wys│any: 2011-12-14, 23:09   

:shock: :O masakra
Ile nazw do nauczenia, a to tylko pierwsza cz├¬┬Â├Ž

R@F@L 

Do│▒czy│: 13 Sty 2011
Sk▒d: Piekary Sl.
Wys│any: 2011-12-15, 00:04   

:shock: heheh ja zostane narazie tylko przy pierwszej czêsci na jakies dwa lata :mrgreen:

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2011-12-15, 10:58   

Czyli rozumiem, ┬┐e dalej na razie mog├¬ nic nie pisa├Ž :mrgreen: O jak si├¬ ciesz├¬!! :mrgreen:
A tak powa┬┐nie, to druga, trzecia cz├¬┬Â├Ž i tzw. po┬│├│wka na ko├▒cu s┬▒ kr├│tsze, co wcale nie znaczy, ┬┐e prostsze

R@F@L 

Do│▒czy│: 13 Sty 2011
Sk▒d: Piekary Sl.
Wys│any: 2011-12-17, 19:37   

Jak dlamnie juz sifu nie musi pisac dalej :roll: ale mam pytanko

2x chuen sau (rêce strza³y) to nie to samo co (rêka uderzaj±ca w oko) ??

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2011-12-17, 22:05   

Nie, bo chuen sau nie tylko uderza w oko. Ostatnio Dawid z Kudowy o to pyta┬│. Jutro o tym pogadamy;-)
Rêka uderzaj±ca w oko to da ngan sau i to jest technika tylko do uderzania w oko.

Ryu Li 

Wys│any: 2012-02-29, 15:11   

Je┬Âli b├¬dzie mia┬│ Sifu troch├¬ czasu to poprosi┬│bym o opisanie drugiej cz├¬┬Âci :P
I mam jeszcze pytanie odno┬Ânie 2x fok sau, tego po "3x podw├│jny pie jarn/lan sau": czy d┬│onie schodz┬▒ si├¬ bardziej do siebie tworz┬▒c razem z cia┬│em taki tr├│jk┬▒t, czy r├¬ce s┬▒ mo┬┐e po ca┬│o┬Âci w r├│wnym odst├¬pie jak np. po kolejnym 2x tan sau?

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2012-02-29, 18:33   

Opiszê, jak znajdê d³u¿sz± chwilê;-)
Co do 2x fok, pytanie jest bardzo dobre, bo sam przez wiele lat mia┬│em z tym problem, ale chyba w 2008 albo 2009 Sijo na seminarium dla instruktor├│w rozwia┬│ wszystkie w┬▒tpliwo┬Âci - fok powinien by├Ž pod k┬▒tem tak jak w aplikacjach! M├│wi┬│, ┬┐e r├¬ce powinny tworzy├Ž klin. Chyba wszyscy Polacy robili wtedy 2x fok w chum kiu tak jak 2x tan, czyli na szeroko┬Âci bark├│w. Przy tej okazji wspomnia┬│ te┬┐, ┬┐e pie jarn powinien by├Ž bezwzgl├¬dnie na wysoko┬Âci klatki piersiowej, a nie wy┬┐ej.

Ryu Li 

Wys│any: 2012-02-29, 19:49   

Nie ma problemu.
A no w┬│a┬Ânie przygl┬▒da┬│em si├¬ instruktorom jak tylko mia┬│em okazj├¬ i r├│┬┐nie to robili, wola┬│em si├¬ upewni├Ž.
S┬▒ takie szczeg├│┬│y w formach, ┬┐e masakra. Ile potrzeba czasu aby je wszystkie pozna├Ž i opanowa├Ž :O

W aplikacjach/walce pie jarn te┬┐ jest tylko na wysoko┬Âci klatki piersiowej? Przewa┬┐nie aplikowa┬│em go wy┬┐ej :P

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2012-02-29, 21:06   

Zgadza si├¬. Sama forma CHK to siedmiomilowy krok w por├│wnaniu do SNT, i w zakresie formy i technik i programu nauczania. W CHK powiniene┬ ju┬┐ "p┬│yn┬▒├Ž", bo ┬┐ywio┬│em tej formy jest woda ("szukanie MOST├ôW" - most jest nad wod┬▒), wi├¬c ├Žwiczy si├¬ du┬┐o cykli i zaczyna si├¬ uczy├Ž sekcji chi sau.
Ja sam pilnujê swojego pie jarn w CHK, ¿eby by³o takie jak Sijo powiedzia³, czasem patrzê, jak robi± inni, ale wagê przywi±zujê do tego, jak robi Sijo, Sikung i mój Sifu, bo to s± dobre wzorce,a a reszta... bywa ró¿nie;-)
Pie jarn jest bezwzgl├¬dnie do u┬┐ywania na ┬Ârodkowym poziomie. W aplikacji mo┬┐esz oczywi┬Âcie uderzy├Ž 10 cm wy┬┐ej, byle nie za wysoko, bo wtedy sam ods┬│onisz w┬│asn┬▒ krta├▒. Do wy┬┐szych uderze├▒ ┬│okciem jest przewidziany raczej kop jarn z BTZ i tie jarn.

Ryu Li 

Wys│any: 2012-03-01, 17:49   

Tie jarn? Nic mi nazwa tej techniki nie m├│wi, mo┬┐e widzia┬│em j┬▒, ale nie znam nazwy.

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2012-03-02, 18:25   

Tie jarn na pewno znasz z technik obrony przed duszeniem "gilotyn┬▒" (farn cheung > tie jarn > gam/jam/kwai gerk > gam/jik jong jarn). Nie ma go - o ile mi wiadomo w ┬┐adnej formie - ale technika jest do┬Â├Ž stara i skuteczna. U┬┐ywa si├¬ go cz├¬sto te┬┐ w aplikacjach biu tze chi sau przy obronie przed au kuen, kiedy jeste┬Âmy wewn┬▒trz bramki przeciwnika. Przypomnij mi na grupie zaawansowanej, to po├Žwiczymy t┬▒ aplikacj├¬;)

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Nie mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒cznikˇw na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: