Wing Tsun Polska Strona G│ˇwna Wing Tsun Polska
Forum Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U┐ytkownicyU┐ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Nastŕpny temat
rozne kwestie dotyczace WT
Autor WiadomoŠ
wt 

Do│▒czy│: 24 Gru 2010
Wys│any: 2010-12-25, 22:31   rozne kwestie dotyczace WT

Witam, na poczatku napisze ze szkoda ze praktycznie nikt tu nie bierze udzialu w zadnej dyskusji dlatego zapraszam rownierz na inne forum http://forum.wingchun.org.pl

ale przechodzac do sedna.....

Czytajac forum wing chun natknalem sie na rozne sprawy dotyczace WT LT sa to przedewszystkim roznego rodzaju zarzuty itp, dlatego chcialem zadac SIFU pare pytan.
1 Wiele osob uwaza ze organizacja zrzeszajaca cwiczacych WT zarabia na nich grube pieniadze, ubrania, seminaria, materialy i wiele wiele innych. Jak to jest ze w innych organizacjach tego podobno nie ma i duzo osob odchodzi od uprawiania WT
2. Spotkalem sie z twierdzeniem ze WT to uproszczona wersja calosci systemu czyli jakies 50%, troche mnie to dziwi ale co na to SIFU
3. Poznanie calego systemu to ok 20 lat nauki, to kolejny zarzut, jak jest w rzeczywistosci??
4. Pewien nauczyciel/instruktor Weng Chun napisal ze manekina mozna poznawac juz na poziomie podstawowym i wcale nie potrzeba posiadac stopnia mistrzowskiego do tego, jak to jest w koncu/?

Narazie chyba tyle :)
Z gory dziekuje za odpowiedzi i mam nadzieje ze moge zadawac nastepne nurtujace mnie pytania
pozdrowiem

Sifu 
Administrator

Do│▒czy│: 19 Gru 2010
Wys│any: 2010-12-30, 13:42   

Witam,

Dziêkujê za zaproszenie forum. Znam to forum, ale za³o¿eniem tego forum jest przede wszystkim to, ¿eby korzystali z niego adepci Leung Ting Wing Tsun i Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun.

Postaram si├¬ odpowiedzie├Ž kr├│tko na pytania.

1. Ka┬┐dy profesjonalny instruktor, tzn, taki, kt├│ry sam regularnie ├Žwiczy, ma wysoki poziom techniczny i zna minimum techniki i chi sau formy biu tze, naucza, ma swojego instruktora z tej samej linii przekazu, ale o wiele lat bardziej do┬Âwiadczonego, ma regularny kontakt z mistrzami oraz g┬│ow┬▒ systemu (w tym przypadku Mistrzem Leung Tingiem, co najmniej raz do roku na seminarium) jest r├│wnie┬┐ w stanie zarobi├Ž na swojej wiedzy i dzi├¬ki swojej aktywno┬Âci. Nie wiem, co tu oznacza "grube pieni┬▒dze", ale kiedy por├│wna si├¬ ceny w innych sekcjach, gdzie instruktorem jest tylko jedna osoba, WT wychodzi dok┬│adnie po┬Ârodku.
Co do akcesori├│w treningowych (ubi├│r, ochraniacze itp.), je┬Âli si├¬ udasz do jakiejkolwiek sekcji np. karate, aikido, taekwondo, a cz├¬sto te┬┐ nawet sekcji boksu czy mma, wsz├¬dzie trzeba kupi├Ž ubranie i sprz├¬t do treningu wszyscy prawie maj┬▒ swoje firmowe uniformy treningowe - chocia┬┐by z emblematem klubu. M├│wi┬▒c kr├│tko, sprz├¬t WT jest o wiele ta├▒szy ni┬┐ np. r├¬kawice Everlast czy zakupione w sklepie sportowym gee. Znam sekcj├¬ tajskiego boksu, gdzie instruktor r├│wnie┬┐ prowadzi sklep firmowy swojego klubu. Nie jest to nic dziwnego ani w sportach ani w sztukach walki, a obiektywnie oceniaj┬▒c, sprz├¬t WT jest o wiele ta├▒szy i nikt nikogo nie zmusza do zakupienia jego kompletu na pierwszym treningu.
I jeszcze jedno, gdyby WT by┬│o takie drogie, to spokojnie ka┬┐dy instruktor m├│g┬│by si├¬ utrzymywa├Ž tylko dzi├¬ki temu, a tymczasem w Polsce wci┬▒┬┐ nie ma nawet jednego takiego instruktora;

2. Nie wiem, co oznacza "uproszczona wersja", ale powiem kr├│tko, jakby to si├¬ nie nazywa┬│o i czy by to by┬│o 50% czy 30%, mnie do WT przekona┬│o jedno - skuteczno┬Â├Ž i prostota. Nie zg┬│├¬biam innych przekaz├│w, lecz koncentruj├¬ si├¬ na tym, ┬┐eby jak najlepiej pozna├Ž sw├│j;

3. Ca┬│y system - w postaci przekazanej przez Mistrza Yip Mana - w chwili obecnej zna na ca┬│ym ┬Âwiecie mo┬┐e 5-6 os├│b. Oczywi┬Âcie, mowa o nauce bezpo┬Ârednio u ┬╝r├│d┬│a, a nie np. z ksi┬▒┬┐ki o drewnianym manekinie, kt├│ra nie zawiera ani ca┬│ej formy ani wszystkich aplikacji. Lecz nie jest prawd┬▒, ┬┐e potrzeba na to 20 lat. Do poznania ca┬│ego systemu bez broni "wystarczy" ok. 10 lat bardzo regularnego treningu. Oczywi┬Âcie, nie wszyscy chc┬▒ poznawa├Ž ca┬│y system, wielu osobom wystarczy, ┬┐e np. naucz┬▒ si├¬ broni├Ž. I to te┬┐ jest ok, ale takie osoby nie powinny si├¬ wypowiada├Ž o ca┬│o┬Âci systemu, bo zwyczajnie go nie znaj┬▒. W Polsce ca┬│y system zna jak na razie tylko jedna osoba - prezes naszego stowarzyszenia Si-Fu Marek Mikulski;

Nie wiem, co si├¬ ├Žwiczy w szko┬│ach innych przekaz├│w i sk┬▒d to stwierdzenie, ale z tego co do mnie dosz┬│o (np. od uczni├│w, kt├│rzy ├Žwiczyli wcze┬Âniej w innych sekcjach ni┬┐ nasze) s┬▒ to udziwnione mieszanki niekt├│rych podstawowych technik, "klasycznego" kung-fu (a la Shaolin) i wsp├│┬│czesnych sport├│w walki. Poza tym te┬┐ s┬▒ ludzie, kt├│rzy ├Žwiczyli troch├¬ nasz system, a p├│┬╝niej wybrali drog├¬ bycia "swoim w┬│asnym mistrzem". Otworzyli w┬│asne stowarzyszenia i ┬┐eby to by┬│o co┬ "nowego" zacz├¬li na si┬│├¬ udziwnia├Ž techniki, kt├│rych si├¬ nauczyli w Leung Ting Wing Tsun. Jest to problem wszystkich du┬┐ych stowarzysze├▒, ┬┐e zawsze si├¬ znajdzie kto┬Â, kto sam chce by├Ž tym u samej g├│ry. Ale to ju┬┐ jest problem tych, co tak wybrali. Jak pisa┬│em, wol├¬ si├¬ koncentrowa├Ž na tym, co sam wybra┬│em, ni┬┐ ocenia├Ž innych;

4. To prawda, ┬┐e ┬┐eby ├Žwiczy├Ž na manekinie nie trzeba posiada├Ž stopnia mistrzowskiego, jednak ┬┐eby opanowa├Ž techniki i chi sau formy drewnianego manekina (to co innego ni┬┐ sama forma!) potrzebna jest do┬Â├Ž du┬┐a wiedza i bezb┬│├¬dne podstawy. Na pocz┬▒tku dobrze jest wykonywa├Ž tzw. ├Žwiczenia wst├¬pne na manekinie, ale np. uczy├Ž si├¬ z ksi┬▒┬┐ki formy jest nieporozumieniem, poniewa┬┐, jak pisa┬│em, ksi┬▒┬┐ka nie zawiera ca┬│ej formy i jest to zabieg celowy, ┬┐eby rozpozna├Ž tych, kt├│rzy si├¬ ucz┬▒ tylko z niej. Poza tym ksi┬▒┬┐ka nie opisuje szczeg├│┬│├│w wykonania i przej┬Â├Ž mi├¬dzy sekwencjami pokazanymi na zdj├¬ciach. Reasumuj┬▒c, mo┬┐na si├¬ uczy├Ž na manekinie du┬┐o wcze┬Âniej, ale w┬│a┬Âciwy etap na poznawanie technik tej formy i samej formy jest nie na pocz┬▒tku. Zreszt┬▒, samych aplikacji niekt├│rych z tych technik uczy si├¬ ju┬┐ od samego pocz┬▒tku.

Mam nadziej├¬, ┬┐e chocia┬┐ po cz├¬┬Âci odpowiedzia┬│em na Twoje pytania. Oczywi┬Âcie, mo┬┐esz pyta├Ž dalej, po to jest to forum.

Pozdrawiam

Sifu

wt 

Wys│any: 2010-12-30, 22:40   

Sifu napisa│/a:
Witam,

Dziêkujê za zaproszenie forum. Znam to forum, ale za³o¿eniem tego forum jest przede wszystkim to, ¿eby korzystali z niego adepci Leung Ting Wing Tsun i Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun.
Sifu

Szkoda tylko ze jest ich tak malo bo chyba jest o czym rozmawiac :)

Sifu napisa│/a:

1. Ka┬┐dy profesjonalny instruktor, tzn, taki, kt├│ry sam regularnie ├Žwiczy, ma wysoki poziom techniczny i zna minimum techniki i chi sau formy biu tze, naucza, ma swojego instruktora z tej samej linii przekazu, ale o wiele lat bardziej do┬Âwiadczonego, ma regularny kontakt z mistrzami oraz g┬│ow┬▒ systemu (w tym przypadku Mistrzem Leung Tingiem, co najmniej raz do roku na seminarium) jest r├│wnie┬┐ w stanie zarobi├Ž na swojej wiedzy i dzi├¬ki swojej aktywno┬Âci. Nie wiem, co tu oznacza "grube pieni┬▒dze", ale kiedy por├│wna si├¬ ceny w innych sekcjach, gdzie instruktorem jest tylko jedna osoba, WT wychodzi dok┬│adnie po┬Ârodku.
Co do akcesori├│w treningowych (ubi├│r, ochraniacze itp.), je┬Âli si├¬ udasz do jakiejkolwiek sekcji np. karate, aikido, taekwondo, a cz├¬sto te┬┐ nawet sekcji boksu czy mma, wsz├¬dzie trzeba kupi├Ž ubranie i sprz├¬t do treningu wszyscy prawie maj┬▒ swoje firmowe uniformy treningowe - chocia┬┐by z emblematem klubu. M├│wi┬▒c kr├│tko, sprz├¬t WT jest o wiele ta├▒szy ni┬┐ np. r├¬kawice Everlast czy zakupione w sklepie sportowym gee. Znam sekcj├¬ tajskiego boksu, gdzie instruktor r├│wnie┬┐ prowadzi sklep firmowy swojego klubu. Nie jest to nic dziwnego ani w sportach ani w sztukach walki, a obiektywnie oceniaj┬▒c, sprz├¬t WT jest o wiele ta├▒szy i nikt nikogo nie zmusza do zakupienia jego kompletu na pierwszym treningu.
I jeszcze jedno, gdyby WT by┬│o takie drogie, to spokojnie ka┬┐dy instruktor m├│g┬│by si├¬ utrzymywa├Ž tylko dzi├¬ki temu, a tymczasem w Polsce wci┬▒┬┐ nie ma nawet jednego takiego instruktora;
Sifu

Ok co do akcesoriow to sie zgodze ale zastanawia mnie czemu tak drogie sa egzaminy??
czy to nie moglo by byc w kosztach seminarium?
Sifu napisa│/a:

2. Nie wiem, co oznacza "uproszczona wersja", ale powiem kr├│tko, jakby to si├¬ nie nazywa┬│o i czy by to by┬│o 50% czy 30%, mnie do WT przekona┬│o jedno - skuteczno┬Â├Ž i prostota. Nie zg┬│├¬biam innych przekaz├│w, lecz koncentruj├¬ si├¬ na tym, ┬┐eby jak najlepiej pozna├Ž sw├│j;
Sifu

To stwierdzenie wlasnie widzialem na forum wing chun ktore wypowiedzial pewien pan ktory no juz dosc dlugo cwiczy sztuki walki i nie u jednego mistrza cwiczyl(sam zreszta naucza Weng Chun), mnie ciezko cos na ten temat mowic bo nie jestem az tak wtajemniczony
Sifu napisa│/a:

3. Ca┬│y system - w postaci przekazanej przez Mistrza Yip Mana - w chwili obecnej zna na ca┬│ym ┬Âwiecie mo┬┐e 5-6 os├│b. Oczywi┬Âcie, mowa o nauce bezpo┬Ârednio u ┬╝r├│d┬│a, a nie np. z ksi┬▒┬┐ki o drewnianym manekinie, kt├│ra nie zawiera ani ca┬│ej formy ani wszystkich aplikacji. Lecz nie jest prawd┬▒, ┬┐e potrzeba na to 20 lat. Do poznania ca┬│ego systemu bez broni "wystarczy" ok. 10 lat bardzo regularnego treningu. Oczywi┬Âcie, nie wszyscy chc┬▒ poznawa├Ž ca┬│y system, wielu osobom wystarczy, ┬┐e np. naucz┬▒ si├¬ broni├Ž. I to te┬┐ jest ok, ale takie osoby nie powinny si├¬ wypowiada├Ž o ca┬│o┬Âci systemu, bo zwyczajnie go nie znaj┬▒. W Polsce ca┬│y system zna jak na razie tylko jedna osoba - prezes naszego stowarzyszenia Si-Fu Marek Mikulski;
Sifu

Jak czesto trzeba cwiczyc zeby za te 10 lat poznac go??
Sifu napisa│/a:

Nie wiem, co si├¬ ├Žwiczy w szko┬│ach innych przekaz├│w i sk┬▒d to stwierdzenie, ale z tego co do mnie dosz┬│o (np. od uczni├│w, kt├│rzy ├Žwiczyli wcze┬Âniej w innych sekcjach ni┬┐ nasze) s┬▒ to udziwnione mieszanki niekt├│rych podstawowych technik, "klasycznego" kung-fu (a la Shaolin) i wsp├│┬│czesnych sport├│w walki. Poza tym te┬┐ s┬▒ ludzie, kt├│rzy ├Žwiczyli troch├¬ nasz system, a p├│┬╝niej wybrali drog├¬ bycia "swoim w┬│asnym mistrzem". Otworzyli w┬│asne stowarzyszenia i ┬┐eby to by┬│o co┬ "nowego" zacz├¬li na si┬│├¬ udziwnia├Ž techniki, kt├│rych si├¬ nauczyli w Leung Ting Wing Tsun. Jest to problem wszystkich du┬┐ych stowarzysze├▒, ┬┐e zawsze si├¬ znajdzie kto┬Â, kto sam chce by├Ž tym u samej g├│ry. Ale to ju┬┐ jest problem tych, co tak wybrali. Jak pisa┬│em, wol├¬ si├¬ koncentrowa├Ž na tym, co sam wybra┬│em, ni┬┐ ocenia├Ž innych;
Sifu

Zgadza sie sa stowarzyszenia chociazby Real Wing Tsun gdzie uczy Istvan Kun, nie wiem jak bardzo poznal system WT bo byl asystentem Norberta Madaya ale odszedl od niego bo uwazal ze jego popyt na pieniadz jest bardzo duzy co nie zmienia faktu ze wszyscy polscy instruktorz RWT po osiagnieciu jakiegos powiedzmy sredniego poziomu odchodzili i zakladali wlasne szkoly
A co SIFU sadzi o szkole DRAGOS WT, ktorego instruktor odszedl poznajac caly system i zakladajac wlasna szkole??

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2011-01-03, 16:08   

To forum dopiero niedawno powsta┬│o, wi├¬c mam nadziej├¬, ┬┐e zacznie si├¬ rozwija├Ž
"Ok co do akcesoriow to sie zgodze ale zastanawia mnie czemu tak drogie sa egzaminy??
czy to nie moglo by byc w kosztach seminarium?"

Seminarium to jedna sprawa, a egzamin druga. W ca┬│ym Wschodnioeuropejskim Stowarzyszeniu WT obowi┬▒zuje jedna zasada, kt├│rej wszyscy si├¬ trzymamy - nie przyznajemy stopni osobom, kt├│re ├Žwicz┬▒ tylko rekreacyjnie. Wy┬┐ej podniesiona poprzeczka eliminuje mo┬┐liwo┬Â├Ž zdobywania stopni przez osoby przypadkowe. Uwa┬┐am, ┬┐e jest to dobra zasada, a co do tego, czy co┬ mog┬│oby by├Ž albo nie, to trzeba dyskutowa├Ž na samej g├│rze.

"To stwierdzenie wlasnie widzialem na forum wing chun ktore wypowiedzial pewien pan ktory no juz dosc dlugo cwiczy sztuki walki i nie u jednego mistrza cwiczyl(sam zreszta naucza Weng Chun), mnie ciezko cos na ten temat mowic bo nie jestem az tak wtajemniczony"

A jak si├¬ ├│w anonimoway Pan nazywa? Bo je┬Âli ├Žwiczy┬│ Leung Ting Wing Tsun, to bardzo ┬│atwo sprawdzi├Ž, co osi┬▒gn┬▒┬│ i co tak naprawd├¬ wie o tym systemie. Bo je┬Âli ├Žwiczy┬│ np. rok albo dwa lata, to trudno m├│wi├Ž o dog┬│├¬bnej wiedzy. Poza tym Weng Chun i Wing Chun/Tsun nie maj┬▒ ze sob┬▒ wiele wsp├│lnego.

"Jak czesto trzeba cwiczyc zeby za te 10 lat poznac go??"

Napisz├¬ jak wygl┬▒da trening m├│j i mojego Si-Fu. ├ćwicz├¬ na treningu grupowym 2x w tygodniu po 2 godziny (albo sam prowadz├¬ taki trening, np. w zast├¬pstwie za Si-Fu), poza tym minimum 2x w miesi┬▒cu bior├¬ lekcj├¬ prywatn┬▒ i 2x w miesi┬▒cu spotykamy si├¬ w domu u Si-Fu na treningu instruktorskim/grupy zaawansowanej. Dodatkowo co rano i wieczorem ├Žwicz├¬ sam (ok. 20 min. formy, ├Žwiczenia izometryczne, uderzenia w powietrzu). 2x w tygodniu ├Žwicz├¬ we w┬│asnej salce wszystkie uderzenia na worku oraz form├¬ drewnianego manekina na manekinie (ok 2-3 godz.). Raz w miesi┬▒cu bior├¬ udzia┬│ w klasie instruktorskiej prowadzonej przez Sikunga. Poza tym te┬┐ w weekendy nauczam w innych miastach, oraz daj├¬ lekcje prywatne i raz w miesi┬▒cu prowadz├¬ trening grupy zaawansowanej dla swoich uczni├│w. ┬Žrednio mam jeden dzie├▒ w tygodniu na regeneracj├¬ i odpoczynek, ale cz├¬sto nawet i tego nie. M├│j Si-Fu ├Žwiczy bardzo podobnie, z tym wyj┬▒tkiem, ┬┐e daje wi├¬cej lekcji prywatnych i wi├¬cej sam naucza. Raz miesi┬▒cu bierze za jednym razem kilka lekcji od Sikunga, kiedy On jest w Polsce.

"Zgadza sie sa stowarzyszenia chociazby Real Wing Tsun gdzie uczy Istvan Kun, nie wiem jak bardzo poznal system WT bo byl asystentem Norberta Madaya ale odszedl od niego bo uwazal ze jego popyt na pieniadz jest bardzo duzy co nie zmienia faktu ze wszyscy polscy instruktorz RWT po osiagnieciu jakiegos powiedzmy sredniego poziomu odchodzili i zakladali wlasne szkoly"

Szkoda czasu dyskutowa├Ž o tym, a historyjka o popycie finansowym dotyczy tej drugiej strony, kt├│ra j┬▒ rozpowszechnia. Dragos pozna┬│ zachodni system, a nie oryginalny chi├▒ski. Na zachodzie od lat 90-tych zacz├¬to "modyfikowa├Ž" WT, poniewa┬┐ lider tamtego stowarzyszenia nie chcia┬│ dzieli├Ž si├¬ swoj┬▒ wiedz┬▒, a musia┬│ jako┬ wype┬│ni├Ž powsta┬│e w ten spos├│b luki. Uczniowie to widzieli, ┬┐e czego┬ brakuje, wi├¬c wprowadzono np. escrim├¬, elementy kickboxingu i zapas├│w.

Og├│lnie da si├¬ zaobserwowa├Ž jedn┬▒ zasad├¬ - rebelianci ucz┬▒ si├¬ od rebeliant├│w.

├ćwiczy┬│e┬ Leung Ting Wing Tsun? Je┬Âli tak, to u kogo i ile?

Pozdrawiam

wt 

Wys│any: 2011-01-07, 11:48   

Sifu napisa│/a:

Seminarium to jedna sprawa, a egzamin druga. W ca┬│ym Wschodnioeuropejskim Stowarzyszeniu WT obowi┬▒zuje jedna zasada, kt├│rej wszyscy si├¬ trzymamy - nie przyznajemy stopni osobom, kt├│re ├Žwicz┬▒ tylko rekreacyjnie. Wy┬┐ej podniesiona poprzeczka eliminuje mo┬┐liwo┬Â├Ž zdobywania stopni przez osoby przypadkowe. Uwa┬┐am, ┬┐e jest to dobra zasada, a co do tego, czy co┬ mog┬│oby by├Ž albo nie, to trzeba dyskutowa├Ž na samej g├│rze.

Zgadzam sie ze wyzej podniesiona poprzeczka eliminuje przypadkowych ludzi ale eliminuje rownierz tych co chcieli by cos osiagnac w WT a nie maja na to poprostu pieniedzy.

Sifu napisa│/a:

A jak si├¬ ├│w anonimoway Pan nazywa? Bo je┬Âli ├Žwiczy┬│ Leung Ting Wing Tsun, to bardzo ┬│atwo sprawdzi├Ž, co osi┬▒gn┬▒┬│ i co tak naprawd├¬ wie o tym systemie. Bo je┬Âli ├Žwiczy┬│ np. rok albo dwa lata, to trudno m├│wi├Ž o dog┬│├¬bnej wiedzy. Poza tym Weng Chun i Wing Chun/Tsun nie maj┬▒ ze sob┬▒ wiele wsp├│lnego.

Nie chcial bym tu kogs wytykac palcami i mowic konkretnie nazwiskami ale zapewne nawet jak cwiczyl WT to raczej niedlugo poniewaz od przelomu lat 80/90 zajmuje sie Weng Chun

Sifu napisa│/a:

├ćwiczy┬│e┬ Leung Ting Wing Tsun? Je┬Âli tak, to u kogo i ile?

Powiedzmy ze jestem poczatkujacym adeptem WT ktory ma pare pytan. Oczywiscie styl jako taki podoba mi sie i chcialbym go dalej cwiczyc :)

Jak ogolnie zauwazylem na forum Wing Chun jest niewiele osob cwiczacych WT a szkoda bo uwazam ze mozna sie tam dowiedziec ciekawych rzeczy, nie wiem skad to sie bierze ale slyszalem ze WT LT jest ogolnie nie lubiany(wsrod cwiczacych Wing Chun) i kazdy zawsze ma jakies ale do niego i argumentami sa rzeczy o ktorych wczesniej wspominalem. No ale to chyba nic nowego bo tak jak i kiedys szkoly nie darzyly sie sympatiami tak jest teraz.

pozdrawiam

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2011-01-07, 16:03   

W krav madze egzaminy i seminaria s┬▒ o wiele dro┬┐sze, a ca┬│ego tego systemu mo┬┐na si├¬ nauczy├Ž w 2-3 lata, ale jako┬ to nie jest dla nikogo problemem, bo p├│ki co jest modne. Mam znajomego, kt├│ry niedawno zrobi┬│ 1. dan w ITF i wiem, ile zap┬│aci┬│ (odk┬│ada┬│ na egzamin przez rok!!!), wi├¬c naprawd├¬ uwa┬┐am, ┬┐e WT nie jest najdro┬┐sze. Sam zaczyna┬│em ├Žwiczy├Ž na studiach i te┬┐ nie by┬│o mnie na wiele rzeczy sta├Ž, ale to zobowi┬▒za┬│o do ustawienia sobie w ┬┐yciu priorytet├│w i je┬Âli uda┬│o si├¬ komu┬Â, kto utrzymywa┬│ si├¬ tylko ze stypendium socjalnego, to mo┬┐e si├¬ uda├Ž ka┬┐demu, tylko trzeba wiedzie├Ž, czego tak naprawd├¬ si├¬ chce.

To my┬Âl├¬, ┬┐e anonimowo mo┬┐na sobie d┬│ugo dyskutowa├Ž, ale tutaj za┬│o┬┐eniem jest w┬│a┬Ânie to, ┬┐eby nie by├Ž anonimowym, bo jak napisa┬│em na portalu: "w Internecie wszyscy s┬▒ mega-mistrzami i ka┬┐dy umie lata├Ž". A je┬Âli kto┬ ├Žwiczy, b┬▒d┬╝ ├Žwiczy┬│ nied┬│ugo, to lepiej nie wyci┬▒ga├Ž zbyt wielu wniosk├│w na raz. To bardzo cz├¬sty b┬│┬▒d pocz┬▒tkuj┬▒cych - wszystko wiedz┬▒ lepiej, jak ├Žwiczy├Ž, jak wszystko powinno by├Ž zorganizowane itp.

LT WT nie jest lubiane z jednego podstawowego powodu - MY MAMY SI├Ő WCI┬í┬» OD KOGO UCZY├ć i REPREZENTUJEMY WYSOKI POZIOM TECHNICZNY, a inni nie. Nauk┬▒ u chi├▒skiego mistrza nie mo┬┐na nazwa├Ž widzenia si├¬ z nim okazjonalnie po to, ┬┐eby sobie np. zrobi├Ž z nim zdj├¬cie i kupi├Ž od niego dyplom. A wsp├│┬│czesne "linie przekazu" tak w┬│a┬Ânie w 95% wygl┬▒daj┬▒. Ostatecznie ko├▒czy si├¬ to tym, ┬┐e na treningu kung-fu ├Žwiczy si├¬ przez godzin├¬ w powietrzu formy (wcze┬Âniej 30 min rozgrzewki) zak┬│ada si├¬ r├¬kawice bokserskie albo do mma i sparuje stosuj┬▒c techniki kick-bokserskie, d┬╝wignie z combat├│w itp. Znam to z autopsji, bo przed WT ├Žwiczy┬│em inne kungfu w takiej w┬│a┬Ânie podrabianej sekcji.
Poza tym pisa├Ž mo┬┐na wiele, ale niewiele os├│b spotka┬│em, kt├│re po odbyciu treningu WT dalej twierdzi┬│y, ┬┐e jest do niczego (przynajmniej twarz┬▒ w twarz na sali treningowej, bo w Internecie mo┬┐na wszystko wypisywa├Ž).
Ma┬│o jest stowarzysze├▒, kt├│re tak dbaj┬▒ jak nasze o zachowanie oryginalnej linii przekazu, nie tylko, ┬┐eby by┬│o o czym napisa├Ž na stronie internetowej, bo jest to bardzo trudne, szczeg├│lnie je┬Âli chodzi o wsp├│┬│prac├¬ z Azjatami. No ale ka┬┐dy chce by├Ž wielkim mistrzem, bo czemu nie?

wt 

Wys│any: 2011-01-08, 13:16   

Sifu napisa│/a:
W krav madze egzaminy i seminaria s┬▒ o wiele dro┬┐sze, a ca┬│ego tego systemu mo┬┐na si├¬ nauczy├Ž w 2-3 lata, ale jako┬ to nie jest dla nikogo problemem, bo p├│ki co jest modne. Mam znajomego, kt├│ry niedawno zrobi┬│ 1. dan w ITF i wiem, ile zap┬│aci┬│ (odk┬│ada┬│ na egzamin przez rok!!!), wi├¬c naprawd├¬ uwa┬┐am, ┬┐e WT nie jest najdro┬┐sze. Sam zaczyna┬│em ├Žwiczy├Ž na studiach i te┬┐ nie by┬│o mnie na wiele rzeczy sta├Ž, ale to zobowi┬▒za┬│o do ustawienia sobie w ┬┐yciu priorytet├│w i je┬Âli uda┬│o si├¬ komu┬Â, kto utrzymywa┬│ si├¬ tylko ze stypendium socjalnego, to mo┬┐e si├¬ uda├Ž ka┬┐demu, tylko trzeba wiedzie├Ž, czego tak naprawd├¬ si├¬ chce.

Co do kosztow w innych organizacjach to fakt, bywaja duzo drozsze egzaminy. Ale czy egzaminy uczniowskie od 1-12 kosztuja tak samo? Czy jest to tak ze czym wyzej tym drozej i jak to sie ma z egzaminami na stopnie mistrzowskie. Pytam tak na przyszlosc, moze :)

Sifu napisa│/a:

To my┬Âl├¬, ┬┐e anonimowo mo┬┐na sobie d┬│ugo dyskutowa├Ž, ale tutaj za┬│o┬┐eniem jest w┬│a┬Ânie to, ┬┐eby nie by├Ž anonimowym, bo jak napisa┬│em na portalu: "w Internecie wszyscy s┬▒ mega-mistrzami i ka┬┐dy umie lata├Ž". A je┬Âli kto┬ ├Žwiczy, b┬▒d┬╝ ├Žwiczy┬│ nied┬│ugo, to lepiej nie wyci┬▒ga├Ž zbyt wielu wniosk├│w na raz. To bardzo cz├¬sty b┬│┬▒d pocz┬▒tkuj┬▒cych - wszystko wiedz┬▒ lepiej, jak ├Žwiczy├Ž, jak wszystko powinno by├Ž zorganizowane itp.

Ja wcale nie twierdze ze wszystko wiem lepiej a juz napewno jak cwiczyc, poprostu pytam z ciekawosci, i pytam tu na forum bo jest mi latwiej niz twarza w twarz z moim Sifu. Pieniadze to zawsze drazliwy temat :) Inne kwestie raczej poruszam osobiscie.

Sifu napisa│/a:

ale niewiele os├│b spotka┬│em, kt├│re po odbyciu treningu WT dalej twierdzi┬│y, ┬┐e jest do niczego (przynajmniej twarz┬▒ w twarz na sali treningowej, bo w Internecie mo┬┐na wszystko wypisywa├Ž).

Ja tak nie twierdze, powiem wiecej bardzo mi sie podoba i nie zamierzam rezygnowac i chcialbym kiedys dojsc do wysokiego poziomu.
Sifu napisa│/a:

No ale ka┬┐dy chce by├Ž wielkim mistrzem, bo czemu nie?

to prawda :)

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2011-01-10, 16:27   

My┬Âl├¬, ┬┐e kwestii finansowych nie nale┬┐y tutaj porusza├Ž, chocia┬┐by z tego powodu, ┬┐e lepiej porozmawia├Ž np. o technikach, bo to jest bardziej zwi┬▒zane z kungfu.
Co do problem├│w z w┬│asnym sifu, na pewno znasz regulamin i wiesz, ┬┐e w razie jakichkolwiek w┬▒tpliwo┬Âci i pyta├▒ najlepiej si├¬ kontaktowa├Ž z kwater┬▒ g┬│├│wn┬▒, a nie pisa├Ž o tym na forum. W ka┬┐dym stowarzyszeniu s┬▒ "czarne owce", dlatego, je┬Âli jest jakikolwiek problem, to jest najlepsze rozwi┬▒zanie, a nie anonimowo pisa├Ž o takich problemach w Internecie, bo z tego nic nie wynika, poza anonimow┬▒ wymiana zda├▒.

Powodzenia w treningu i pewnie do zobaczenia na kt├│rym┬ z seminari├│w.

Sifu Marcin B┬│aszak

wt 

Wys│any: 2011-01-10, 18:28   

Sifu napisa│/a:
My┬Âl├¬, ┬┐e kwestii finansowych nie nale┬┐y tutaj porusza├Ž, chocia┬┐by z tego powodu, ┬┐e lepiej porozmawia├Ž np. o technikach, bo to jest bardziej zwi┬▒zane z kungfu.

Mysle ze wszystko co zwiazane z WT nalezy poruszac aby pozniej nie bylo zdziwienia i nieporozumien, a techniki owszem mozna omawiac ale chyba nic nie zastapi kontaktu twarza w twarz i konkretnego wytlumaczenia, nie wszystko da sie opisac
Sifu napisa│/a:

Co do problem├│w z w┬│asnym sifu, na pewno znasz regulamin i wiesz, ┬┐e w razie jakichkolwiek w┬▒tpliwo┬Âci i pyta├▒ najlepiej si├¬ kontaktowa├Ž z kwater┬▒ g┬│├│wn┬▒, a nie pisa├Ž o tym na forum. W ka┬┐dym stowarzyszeniu s┬▒ "czarne owce", dlatego, je┬Âli jest jakikolwiek problem, to jest najlepsze rozwi┬▒zanie, a nie anonimowo pisa├Ž o takich problemach w Internecie, bo z tego nic nie wynika, poza anonimow┬▒ wymiana zda├▒.

W zadnym wypadku nie sa to problemy, chyba mnie SIFU zle zrozumial :), ja jestem zadowolony z treningow oraz sposobie ich prowadzenia i zlego slowa nie moge powiedziec o swoim instruktorze.

pozdrawiam uczen WT :)

Ryu Li 

Do│▒czy│: 11 Sty 2011
Wys│any: 2011-01-12, 16:21   

Witam!

Mam pytanie, wprawdzie nie jest zwi┬▒zane z technikami, ale od pewnego czasu, a praktycznie odk┬▒d zacz┬▒┬│em trenowa├Ž WT nie daje mi spokoju jedna rzecz. Jak to si├¬ Sifu dzieje, ┬┐e kto┬ zostaje prywatnym uczniem (gdzie┬ chyba natkn┬▒┬│em si├¬ na s┬│owo Todai, ale nie wiem czy dobrze kojarz├¬)? Chodzi mi o taki stosunek jak np. Sifu Marek Mikulski i Sikung lub Sikung i Sijo. Wyr├│┬┐niali si├¬ umiej├¬tno┬Âciami, zapa┬│em? Czy po prostu Sijo widzia┬│ w Sikungu przysz┬│ego mistrza, wiedzia┬│, ┬┐e ma to co┬ aby nim zosta├Ž? Takie wyr├│┬┐nienie to fajna sprawa i ogromny zaszczyt, ale pewnie trzeba sobie na nie zas┬│u┬┐y├Ž lataaami ci├¬┬┐kich trening├│w i wydaje mi si├¬, ┬┐e ka┬┐dy adept Wing Tsun, kt├│ry powa┬┐nie my┬Âli o tej sztuce walki i chce co┬ konkretnego osi┬▒gn┬▒├Ž marzy aby kim┬ takim zosta├Ž he he :mrgreen:

Pozdrawiam!

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2011-01-12, 21:35   

Ryu Li napisa│/a:
Witam!

Jak to si├¬ Sifu dzieje, ┬┐e kto┬ zostaje prywatnym uczniem (gdzie┬ chyba natkn┬▒┬│em si├¬ na s┬│owo Todai, ale nie wiem czy dobrze kojarz├¬)? Chodzi mi o taki stosunek jak np. Sifu Marek Mikulski i Sikung lub Sikung i Sijo. Wyr├│┬┐niali si├¬ umiej├¬tno┬Âciami, zapa┬│em? Czy po prostu Sijo widzia┬│ w Sikungu przysz┬│ego mistrza, wiedzia┬│, ┬┐e ma to co┬ aby nim zosta├Ž? Takie wyr├│┬┐nienie to fajna sprawa i ogromny zaszczyt, ale pewnie trzeba sobie na nie zas┬│u┬┐y├Ž lataaami ci├¬┬┐kich trening├│w i wydaje mi si├¬, ┬┐e ka┬┐dy adept Wing Tsun, kt├│ry powa┬┐nie my┬Âli o tej sztuce walki i chce co┬ konkretnego osi┬▒gn┬▒├Ž marzy aby kim┬ takim zosta├Ž he he :mrgreen:

Bardzo dobre pytanie:)

Zgadza si├¬. Jest to sytuacja wyj┬▒tkowa i nie jest to mo┬┐liwe wcze┬Âniej ni┬┐ po 10-15, a czasem nawet i 20 latach treningu. Nie jest to zwi┬▒zane z "widzeniem kogo┬ jako przysz┬│ego mistrza", bo tak "patrz┬▒c" ┬│atwo si├¬ mo┬┐na pomyli├Ž (ludzie przecie┬┐ si├¬ zmieniaj┬▒ i s┬▒ zawodni). Jest to zwi┬▒zane z zaanga┬┐owaniem i osi┬▒gni├¬ciami. Sikung jest tw├│rc┬▒ i liderem Wschodnioeuropejskiego Stowarzyszenia, a Si-Fu Marek naszego polskiego. Sikung ├Žwiczy prawie 27 lat, Si-Fu Marek ju┬┐ prawie 20. Gdyby nie ich dzia┬│alno┬Â├Ž, nikt z nas nie m├│g┬│by prawdopodobnie ├Žwiczy├Ž dzisiaj Wing Tsun w Polsce ani w ┬┐adnym z kraj├│w E.E.W.T.O. Poza tym oczywi┬Âcie technicznie ci ludzie osi┬▒gn├¬li wszystko, co mo┬┐na osi┬▒gn┬▒├Ž w naszym kungfu. Jednak poza technikami pozostaje jeszcze troska o jako┬Â├Ž przekazu, a na d┬│u┬┐sz┬▒ met├¬ jest to niew┬▒tpliwie wa┬┐niejsze ni┬┐ np. to jak dobrym jest si├¬ fighterem i ile walk si├¬ stoczy┬│o i wygra┬│o. Gdyby ka┬┐dy my┬Âla┬│ tylko w ten spos├│b kungfu ju┬┐ dawno zmieni┬│oby si├¬ w co┬Â, co jest obecnie na topie i ostatecznie zosta┬│o zapomniane.
Sikung na Wêgrzech ma obecnie jeszcze trzech todai i jednego na Litwie (Si-Fu Linasa).
Czy ka┬┐dy o tym marzy? Pewnie tak, chocia┬┐ usynowienie to nie tylko zaszczyt, ale te┬┐ jeszcze wi├¬ksza odpowiedzialno┬Â├Ž i niejako obustronne zobowi┬▒zanie, kt├│re oznacza, ┬┐e z tej drogi ju┬┐ si├¬ wycofa├Ž nie mo┬┐na.

Na pewno wi├¬cej na ten temat b├¬dzie Ci m├│g┬│ powiedzie├Ž Sikung, np. w trakcie najbli┬┐szego seminarium. Nie wstyd┬╝cie si├¬ Go pyta├Ž o takie rzeczy, bo o tym nie mo┬┐na nigdzie przeczyta├Ž, a temat faktycznie jest ma┬│o poruszany.

Ryu Li 

Wys│any: 2011-01-12, 22:49   

20 lat, d┬│uga droga. Poniek┬▒d wyobra┬┐a┬│em sobie, ┬┐e takie usynowienie wi┬▒┬┐e si├¬ z jakim┬ specjalnym treningiem i wyjazdem, np. Sikunga do Chin do Sijo he he :-P
Czasem wyobra┬╝nia ponosi, ale to przez te filmy z Brucem Lee xD

Szkoda tylko, ┬┐e WT nie jest jeszcze tak powszechnie znan┬▒ sztuk┬▒ walki w Polsce jak chocia┬┐by taki boks czy taekwondo. Zawsze spotykam si├¬ z tak┬▒ sam┬▒ reakcj┬▒ jak kto┬ mnie zapyta co trenuj├¬ - ludzie wywalaj┬▒ oczy :shock: i pytaj┬▒ co to jest.

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2011-01-13, 09:44   

Nie zawsze musi to by├Ž 20 lat, ale nie s┬│ysza┬│em, ┬┐eby kto┬ zosta┬│ usynowiony po 5. Sikung usynowi┬│ Si-Fu Marka na obozie letnim we W┬│adys┬│awowie, wi├¬c nie trzeba w tym celu jecha├Ž do Chin.

To, ┬┐e WT nie jest tak znane jak taekwondo i inne szko┬│y ma te┬┐ bardzo du┬┐e plusy. Gdyby by┬│o znane, wszyscy by znali nasze techniki i wiedzieli jak z nimi walczy├Ž. Niedawno bra┬│em udzia┬│ w pewnym kursie, w kt├│rym uczestniczyli przedstawiciele chyba wszystkich mo┬┐liwych szk├│┬│ sport├│w i sztuk walki, i okaza┬│o si├¬, ┬┐e o Wing Tsun nikt nie ma zielonego poj├¬cia. Par├¬ os├│b oczywi┬Âcie kojarzy┬│o film o Yip Manie i podpatrzyli, ┬┐e my uderzamy wertykaln┬▒ pi├¬┬Âci┬▒, a nie horyzontalny, jak prawie wszyscy, ale na tym ta wiedza si├¬ ko├▒czy┬│a. Za to podczas sparing├│w okazywa┬│o si├¬, ┬┐e: 'kurcz├¬, jak tu z tob┬▒ walczy├Ž? Blokujesz r├¬ce, blokujesz nogi i nie dajesz okazji do kontry".
Nie jest to wi├¬c takie z┬│e, ┬┐e techniki Wing Tsun i sposoby walki z nimi znaj┬▒ tylko ├Žwicz┬▒cy Wing Tsun.

Bany 

Do│▒czy│: 21 Gru 2010
Wys│any: 2011-01-13, 20:55   

Ja ze swojej strony tylko dodam, ┬┐e nie mogli nam Chinole zrobi├Ž leprzej reklamy Wing Tsun ni┬┐ kr├¬c┬▒c film IP MAN. Dzieki temu filmowi wielu ludzi dowiedzia┬│o sie lub dowie o tej sztuce walki i jak ja, zajrzy chocia┬┐ z ciekawo┬Âci do internetu dowiedzie├Ž si├¬ co┬ wiecej o niej, a mo┬┐e i zawita u nas na treningu tak jak ja to dzieki temu filmowi zrobi┬│em :). Moim zdaniem teraz karzdy plakat powinin by├Ž firmowany nazwiskiem IP MANa , i m├│wi┬▒cy o tym ,┬┐e nauka u nas pochodzi w prostej linii przekazu osobi┬Âcie od niego. Bo je┬Âli kto┬ nie wie co to Wing Tsun to mo┬┐e chocia┬┐ skojarzy film.

Ryu Li 

Wys│any: 2011-01-13, 21:27   

No fakt, film ten to ca┬│kiem niez┬│a reklama, ale osobi┬Âcie zainteresowanych znajomych wol├¬ przyprowadzi├Ž na trening i tam ju┬┐ Sifu jest w stanie jeszcze bardziej pog┬│├¬bi├Ž ich ch├¬├Ž i zapa┬│ do trenowania he he
Ka¿dy jest pod wra¿aniem, ale niestety jest wiele przeszkód, które niektórym chêtnym zapaleñcom stoj± na drodze do zaczêcia praktykowania WT.

Co innego jak ogl┬▒da si├¬ film, chocia┬┐by w internecie, a co innego przyj┬Â├Ž na prawdziwy trening i odczu├Ž to wszystko na w┬│asnej sk├│rze.

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Nie mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒cznikˇw na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: