Wing Tsun Polska Strona G│ˇwna Wing Tsun Polska
Forum Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U┐ytkownicyU┐ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Nastŕpny temat
Techniki Siu Nim Tao
Autor WiadomoŠ
Sifu 
Administrator

Do│▒czy│: 19 Gru 2010
Wys│any: 2010-12-19, 19:33   Techniki Siu Nim Tao

Je┬Âli chcecie co┬ (albo co┬ wi├¬cej) wiedzie├Ž na temat technik i formy SNT, piszcie.

yongchun

Do│▒czy│: 18 Sty 2011
Wys│any: 2011-01-18, 12:58   

Ja chcia┬│bym si├¬ dowiedzie├Ž - sk┬▒d si├¬ wzie┬│y formy? i dlaczego praktycznie ka┬┐dy ucze├▒ Yip Mana robi je inaczej?

Mam jeszcze jedno pytanie: jaki jest sens pouk┬│adania ruch├│w w formach w takiej a nie innej kolejno┬Âci? Czy ma to jaki┬ g┬│├¬bszy sens, czy jest dzie┬│em przypadku?

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2011-01-18, 13:05   

Formy SNT i CHK, z tego co wiadomo powsta┬│y ju┬┐ w Shaolin. S┬▒ u┬│o┬┐one wg stopnia trudno┬Âci - np. najpierw wykonuje si├¬ pojedyncze techniki jedn┬▒ r├¬k┬▒, potem z┬│o┬┐one jedn┬▒ r├¬k┬▒, a potem obiema. Formy BTZ i MYCH to zupe┬│nie inna historia. Wg legendy form├¬ BTZ u┬│o┬┐y┬│ dr Leung Jan. A forma MYCH r├│wnie┬┐ powsta┬│a w Shaolin
Ka¿dy uczeñ Yip Mana robi je inaczej, bo sam Yip Man analizowa³ te formy i je zmienia³. Poza tym, uczniowie Yip Mana robi± je inaczej, bo chc± ¿eby ich w³asny system siê wyró¿nia³.

yongchun

Do│▒czy│: 18 Sty 2011
Wys│any: 2011-01-18, 16:06   

Sifu napisa│/a:

Ka¿dy uczeñ Yip Mana robi je inaczej, bo sam Yip Man analizowa³ te formy i je zmienia³. Poza tym, uczniowie Yip Mana robi± je inaczej, bo chc± ¿eby ich w³asny system siê wyró¿nia³.

Nie chc├¬ ┬┐eby to zabrzmia┬│o niegrzecznie, ale sk┬▒d wiadomo, ┬┐e Yip Man nie zmienia┬│ form po to ┬┐eby si├¬ wyr├│┬┐ni├Ž, a jego uczniowie, poniewa┬┐ je analizowali? Bo Twoja wypowied┬╝ sugeruje, ┬┐e jego uczniowie zmieniaj┬▒ ca┬│kiem niepotrzebnie (niemerytorycznie formy), a Yip Man ca┬│kiem merytorycznie... Zreszt┬▒┬áSijo te┬┐ zmieni┬│ ewidentnie formy (?)

A co z kolejno┬Âci┬▒? Czy w SNT ka┬┐da cz├¬┬Â├Ž┬áco┬Â┬áoznacza? Czy to ┬┐e kolejne cz├¬┬Âci zaczynaj┬▒ si├¬ od pak sao, tan sao, bong sao ma jaki┬ sens, czy poprostu jest to zbi├│r lu┬╝no dobranych sekwencji do po├Žwiczenia?

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2011-01-18, 22:15   

O tym, czemu Yip Man zmienia┬│ formy wie najwi├¬cej Sijo. Ja wiem, ┬┐e i Yip Man i Sijo ├Žwiczyli od wczesnej m┬│odo┬Âci przez ca┬│e swoje ┬┐ycie. Dzi├¬ki tej w┬│a┬Ânie wiedzy i na jej podstawie pr├│bowali dopracowa├Ž ca┬│y system, poniewa┬┐ ca┬│y czas wszystko analizowali. Sijo nie zmieni┬│ nic sam. Wszystko, co si├¬ r├│┬┐ni pochodzi od Mistrza Yip Mana, z r├│┬┐nych okres├│w, w kt├│rych naucza┬│. O szczeg├│┬│y trzeba pyta├Ž Jego.
Ja osobi┬Âcie uwa┬┐am, ┬┐e niewa┬┐ne, czy formy i techniki Sijo daleko odbiegaj┬▒ od tego, czego naucza┬│ Mistrz Yip Man, natomiast wa┬┐ne i istotne jest, ┬┐e jako┬Â├Ž tego, czego naucza obecnie, jest bardzo wysoka. Nie wybra┬│em i nie ├Žwicz├¬ Leung Ting Wing Tsun ze wzgl├¬du na sam┬▒ nazw├¬, czy tradycj├¬, tylko ze wzgl├¬du w┬│a┬Ânie na jako┬Â├Ž. W ksi┬▒┬┐ce "Siu nim tao" jest fajne motto: "Je┬Âli zostaniesz znokautowany w walce, jakie znaczenie b├¬dzie mia┬│o, jak bardzo by┬│e┬ tradycyjny?" To te┬┐ element, o kt├│rym cz├¬sto si├¬ zapomina.
Oczywi┬Âcie, jak ju┬┐ wybra┬│em, to staram si├¬ zachowa├Ž tradycj├¬ wybranego przeze mnie systemu, bo moi Mistrzowie j┬▒ zachowuj┬▒, ale nikt z Nich nie robi tego bezmy┬Âlnie, a je┬Âli cokolwiek zmienia, robi to po bardzo d┬│ugiej i dok┬│adnej analizie.

Sekwencje ruch├│w s┬▒ u┬│o┬┐one np. tak: wszystkie formy r├¬czne (SNT,CHK i BTZ) zaczyna si├¬ od 4 bramek (tan > gan > kwun), ale w SNT ruchy te si├¬ separuje, bo to jest pierwsza forma, w pozosta┬│ych - nie. To jest kod, kt├│ry m├│wi o strefach ataku na ┬Ârodkowym poziomie i sposobach obrony takich atak├│w. Nast├¬pnie w SNT jest sekwencja sam pai fut - potr├│jnego pozdrowienia Buddy (yat tan > yee fok > sam pai fut), gdzie "zbiera si├¬" energi├¬ wykonuj┬▒c wolne i dok┬│adne ruchy i ┬│┬▒cz┬▒c je z odpowiednim sposobem oddychania. W drugiej cz├¬┬Âci formy - gdzie najwi├¬cej jest techniki gam sau (ju gam, yau gam, hau gam, ching gam) - roz┬│adowuje si├¬ t┬▒ energi├¬, a w trzeciej zawarte s┬▒ kombinacje podstawowych technik. Wszystko jest tak u┬│o┬┐one, ┬┐eby forma by┬│a jak najkr├│tsza i jak najtre┬Âciwsza; ┬┐eby nie powtarza├Ž niepotrzebnie technik, ale ┬┐eby w sekwencjach zawarte by┬│y one wszystkie. To dotyczy ka┬┐dej formy, ale temat jest na tyle d┬│ugi, ┬┐e mo┬┐na by napisa├Ž na ten temat ca┬│┬▒ ksi┬▒┬┐k├¬, wi├¬c najlepiej popro┬ swojego Sifu na treningu, ┬┐eby Ci dodatkowo na┬Âwietli┬│ spraw├¬.

wt 

Do│▒czy│: 24 Gru 2010
Wys│any: 2011-02-23, 01:35   

W tym po┬Âcie kieruj├¬ tak┬▒ ma┬│┬▒ pro┬Âb├¬ do SIFU, wrzucam tutaj obrazek ca┬│ej formy SIU NIM TAO http://piczasso.com/i/ff6x4.jpg , brakuje tylko mi├¬dzy 3 i 4 pkt TAN SAU ale to szczeg├│┬│.
Pro┬Âba jest taka ┬┐eby SIFU nazwa┬│ ka┬┐dy ruch formy w punktach tak jak jest napisane, poniewa┬┐ nie ka┬┐dy zna poszczeg├│lne nazwy wykonywanych ruch├│w a na pewno jest tu wielu ( ja te┬┐ poniewa┬┐ wszystkich nazw nie znam)co by si├¬ ch├¬tnie tego dowiedzieli ;-)

pyza

Do│▒czy│: 16 Lut 2011
Wys│any: 2011-02-23, 07:29   

Ja r├│wnie┬┐ przy┬│┬▒czam si├¬ do pro┬Âby. A tak na marginesie, to nie jest czasami wersja z VT, bo zdaje si├¬ oni nie robi┬▒ podw├│jnego tan sau na pocz┬▒tku, tylko od razu zaczynaj┬▒ od gan sau.

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2011-02-23, 09:34   

Najpierw kwestia pyzy: nie, to nie jest wersja z VT. Sijo 4 lata temu na seminarium m├│wi┬│, ┬┐e tak naprawd├¬ sekwencj├¬ 2x tan > 2x gan separuje si├¬ tylko na poziomie pocz┬▒tkuj┬▒cym, ┬┐eby pocz┬▒tkuj┬▒cy widzieli i znali przej┬Âcie mi├¬dzy technikami; ┬┐eby wiedzieli, ┬┐e przed gan sau jest tan sau. Formy CHK i BTZ zaczynaj┬▒ si├¬ od 2x gan sau, ale przed samym gan r├¬ce musz┬▒ przej┬Â├Ž przez pozycj├¬ tan sau.
Poza tym jest jeszcze taka sprawa, ┬┐e Sijo cz├¬sto na filmach i na plakatach pokazuje co┬ lekko zmienionego - specjalnie, ┬┐eby p├│┬╝niej odr├│┬┐ni├Ž tych, kt├│rzy si├¬ ucz┬▒ z plakat├│w i film├│w. Dla por├│wnania wersja z plakatu Sijo te┬┐ zawiera tylko 2x gan.

http://www.google.pl/imgr...ved=0CBwQ9QEwAQ

Co do nazw, bêdzie to trochê wiêcej pisania, wiêc w wolnej chwili wszystko opiszê.

pyza

Do│▒czy│: 16 Lut 2011
Wys│any: 2011-02-23, 10:37   

Dzi├¬ki za wyja┬Ânienie Sifu. Ja pierwszy raz na ┬┐ywo VT/WT/WC zobaczy┬│em w wykonaniu Brytyjczyk├│w (z linii Ving Tsun, chocia┬┐ oni nazywaj┬▒ siebie Wing Chun :-) ), i jako┬ mi si├¬ tak skojarzy┬│o :-) Co ciekawe odno┬Ânie nazwy pierwszej formy Brytyjczycy s┬▒ niekonsekwentni, bo spotka┬│em si├¬, ┬┐e r├│┬┐ni instruktorzy z linii Wong Shun Leung-a u┬┐ywaj┬▒ r├│┬┐nych nazw: Siu Nim Tau, Siu Lim Tao, Sil Lum Tao, Sil Lim Tao itd.

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2011-03-09, 11:39   

wt napisa│/a:
W tym po┬Âcie kieruj├¬ tak┬▒ ma┬│┬▒ pro┬Âb├¬ do SIFU, wrzucam tutaj obrazek ca┬│ej formy SIU NIM TAO http://piczasso.com/i/ff6x4.jpg , brakuje tylko mi├¬dzy 3 i 4 pkt TAN SAU ale to szczeg├│┬│.
Pro┬Âba jest taka ┬┐eby SIFU nazwa┬│ ka┬┐dy ruch formy w punktach tak jak jest napisane, poniewa┬┐ nie ka┬┐dy zna poszczeg├│lne nazwy wykonywanych ruch├│w a na pewno jest tu wielu ( ja te┬┐ poniewa┬┐ wszystkich nazw nie znam)co by si├¬ ch├¬tnie tego dowiedzieli ;-)

Przepraszam, ┬┐e dopiero teraz, ale wcze┬Âniej nie bardzo mia┬│em wi├¬cej czasu, a temat jest do┬Â├Ž d┬│ugi:

Nazwy technik formy SNT w kolejno┬Âci wykonywania:

1. cz├¬┬Â├Ž:

Przybieranie pozycji Yee Chi Kim Yung Ma (tzw. pozycji "na kozio³ka", albo pozycji na znaku cyfry 2) > 2x tan sau > 2x gan sau > kwun sau > hau jarn > (lewa rêka) yat chi chung kuen (uderzenie proste, przebijaj±ce na kszta³t znaku s³oñca = wertykalne, a nie horyzontalne) > tan sau > huen sau > hau jarn (prawa) yat chi chung kuen > tan sau > huen sau > hau jarn > (lewa) tan sau > huen sau > wu sau > fok sau > huen sau > wu sau (sekwencjê fok > huen > wu powtarzamy 3x) > pak sau > ching cheung (uderzenie prost± d³oni±) > to samo na praw± stronê od tan > huen > wu... > pak > ching cheung;

2. cz├¬┬Â├Ž:

juu gam sau (lewe gam sau) > yau gam sau (prawe gam) > 2x hau gam sau > 2x ching gam sau > 2x lan sau (lewa rêka na górze) > 2x fat sau > 2x lan sau (prawa rêka na górze) > 2x jam sau > 2x tan > 2x jat sau > 2x biu tze sau > 2x cheung kiu > 2x tie sau;

3. cz├¬┬Â├Ž:

(lewa) pak sau > liu yip > wong cheung > tan sau > huen sau > hau jarn > to samo na praw± stronê do hau jarn > (lewa) ko tan sau (wysokie tan sau) > jam sau > guad sau > lau sau > huen sau (do wewn±trz) > dai wong cheung > tan sau > huen sau > hau jarn > to samo na praw± stronê do hau jarn > (lewa) bong sau > tan sau > farn cheung > tan sau > huen sau > hau jarn > to samo na praw± stronê do hau jarn > tut sau (zaczynamy od lewej) > lin wan kuen.

Na pocz┬▒tku najistotniejsze s┬│owa to kuen - pi├¬┬Â├Ž, da - uderzenie, jarn - ┬│okie├Ž, cheung - d┬│o├▒ oraz sau - r├¬ka.

wt 

Do│▒czy│: 24 Gru 2010
Wys│any: 2011-03-09, 12:44   

Sifu napisa│/a:
wt napisa│/a:

Przepraszam, ┬┐e dopiero teraz, ale wcze┬Âniej nie bardzo mia┬│em wi├¬cej czasu, a temat jest do┬Â├Ž d┬│ugi:

Nazwy technik formy SNT w kolejno┬Âci wykonywania:

1. cz├¬┬Â├Ž:

Przybieranie pozycji Yee Chi Kim Yung Ma (tzw. pozycji "na kozio³ka", albo pozycji na znaku cyfry 2) > 2x tan sau > 2x gan sau > kwun sau > hau jarn > (lewa rêka) yat chi chung kuen (uderzenie proste, przebijaj±ce na kszta³t znaku s³oñca = wertykalne, a nie horyzontalne) > tan sau > huen sau > hau jarn (prawa) yat chi chung kuen > tan sau > huen sau > hau jarn > (lewa) tan sau > huen sau > wu sau > fok sau > huen sau > wu sau (sekwencjê fok > huen > wu powtarzamy 3x) > pak sau > ching cheung (uderzenie prost± d³oni±) > to samo na praw± stronê od tan > huen > wu... > pak > ching cheung;

2. cz├¬┬Â├Ž:

juu gam sau (lewe gam sau) > yau gam sau (prawe gam) > 2x hau gam sau > 2x ching gam sau > 2x lan sau (lewa rêka na górze) > 2x fat sau > 2x lan sau (prawa rêka na górze) > 2x jam sau > 2x tan > 2x jat sau > 2x biu tze sau > 2x cheung kiu > 2x tie sau;

3. cz├¬┬Â├Ž:

(lewa) pak sau > liu yip > wong cheung > tan sau > huen sau > hau jarn > to samo na praw± stronê do hau jarn > (lewa) ko tan sau (wysokie tan sau) > jam sau > guad sau > lau sau > huen sau (do wewn±trz) > dai wong cheung > tan sau > huen sau > hau jarn > to samo na praw± stronê do hau jarn > (lewa) bong sau > tan sau > farn cheung > tan sau > huen sau > hau jarn > to samo na praw± stronê do hau jarn > tut sau (zaczynamy od lewej) > lin wan kuen.

Na pocz┬▒tku najistotniejsze s┬│owa to kuen - pi├¬┬Â├Ž, da - uderzenie, jarn - ┬│okie├Ž, cheung - d┬│o├▒ oraz sau - r├¬ka.

Sifu dziêki za rozpiskê,na pewno siê przyda :-)

R@F@L 

Do│▒czy│: 13 Sty 2011
Sk▒d: Piekary Sl.
Wys│any: 2011-03-10, 18:49   

ufff jest tego troche :roll:

Hya

Do│▒czy│: 02 Mar 2012
Sk▒d: Radom
Wys│any: 2012-04-15, 13:43   

Mam takie ma┬│e pytanko do Sifu, czy ┬│okie├Ž podczas wykonywania fat-sau w SNT powinien by├Ž skierowany w d├│┬│ czy w bok?

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2012-04-15, 23:29   

Zdecydowanie w bok, poniewa¿ jest to HAU JARN, którego siê u¿ywa, kiedy stoisz bokiem lub ty³em do przeciwnika. Do uderzeñ w dó³ s±: kop jarn i jik jong jarn.

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Nie mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒cznikˇw na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: